Lehdistö-1904
Lehdistössä on kirjoitettu 1800-luvulta lähtien Kivennavan tapahtumista ja Kivennapaa käsitteleviä artikkeleita. Tähän sivustoon on koottu otteita tuosta aineistosta. Pääosa aineistosta on linkittty Suomen Kansalliskirjaston sivuille. Tuo sivusto löytyy osoitteesta: http://:digi.kansalliskirjasto.fi/. Kun lisäät aineistoa laita linkin lisäksi lyhyt kuvaus artikkelin sisällöstä. Huomioi päivämääräjärjestys. Lisää linkkejä muodossa * pvm [linkki selite] lehti
Vuonna 1904 julkaistuja artikkeleita ja uutisia
Hakusanalla Kivennapa löytyy vuoden 1904 sanomalehdistä 573 tulosta. Kyläkohtaisilla ja henkilöhakusanoilla kivennapalaisuutisia löytyy toki lisääkin. Tapahtumien uutisointi lehdissä on edelleen satunnaista. Wiipurin tapa tehdä maaseudun paikkakuntien puheenaiheista lyhyitä parin kolmen rivin juttuja on nostanut lehden levikkiä ja Wiipurin Sanomat alkaa seurata esimerkkiä. Kivennavalle perustetaan postikonttoreita. Tämä nopeuttaa sanomalehtien jakelua kyliin.
Iltamien ja tupakaisten väkivaltaisuus ja juopottelu nousevat lehtien palstoille samalla kun raittiusliikkeen toiminta viriää.
- 3.1.1904 Väkiluvun muutoksia Wiipuri
- 9.1.1904 Kuokkala ja Terijoki haluavat eroon Kivennavasta omaksi kirkkoherrakunnaksi Wiipuri
- 20.1.1904 Rengas lisää työväen ketjuun Työmies
- 20.1.1904 Kivennavan kunnanlääkäriksi K Hj Korschelnik Päivälehti
- 20.2.1904 Postin anominen Pihlaisiin Wiipuri
- 26.2.1904 Karvalan raittiusseuran iltamat Karjala
- 28.2.1904 Erilainen näkemys Karvalan iltamista Karjala
- 17.5.1904 Ensimmäisen luokan postitoimituksen hoitajan virkoja Suomen virallinen lehti
- 28.5.1904 Häät. Iltamat. Kesävieraiden tulo Wiipuri
- 3.12.1904 Senaatti suostunut Terijoen seurakunnan erottamiseen Kivennavasta Wiipurin Sanomat
- 28.12.1904 Kuntakokouksesta Wiipuri
Etusivu | Lehdistösivut | Lehdistö-1903 | Lehdistö-1905 | Lehtileikekokoelma: Kivennapa |